ЗАГОНЕТКЕ И БРЗАЛИЦЕ
Радионица писма на Летњој школи
Универзитета уметности
Тршић
20 – 27. јул 2013.
аутор: Марија Рњак
Летње уметничке школе Универзитета уметности у Београду се организују још од 2001. године, у циљу ширења културе и уметности, обухватајући њихове најразличитије аспекте и презентујући их у местима широм Србије.
Ове године она је традиционално одржана у Тршићу, од 20. до 27. јула под називом »Што је небо, да је лист хартије...«. Програм летње школе је осмишљен тако да се промовише културно благо и истражује традиција и богатство лозничког краја.
Укупно, она је обухватала око педесет полазника и шест уметничких радионица, коју су водили различити професори са Универзитета уметности. На крају летње радионице, у Галерији Вукове спомен школе, представљени су сви радови и истраживачки пројекти којима су се студенти бавили током седам дана. Велики број дела, остављен је граду Лозници, који је уједно и покровитељ летње уметничке школе, заједно са Центром за културу »Вук Караџић«. Остали радови ће се наћи у згради Ректората Универзитета уметности у Београду.
Сликарску радионицу је водила професорка са Факултета ликовних уметности и проректор Универзитета уметности Анђелка Бојовић, скулпторску професори Факултета примењених уметности Горан Чпајак и Марко Лађушић, док је керамичарска била под руководством професора Велимира Вукићевића и Лане Тиквеше, са истог факултета.
Професор Факултета драмских уметности Јанко Баљак је водио филмску радионицу, а са Факултета музичке уметности су се представиле две радионице: етномузикологија, коју је водила професорка Оливера Васић и радионица гитаре коју је водио професор Срђан Тошић.
Поред ових радионица, презентован је и истраживачки пројекат »Писмо«, на коме смо радиле Елда Станковић и ја, студенти Факултета примењених уметности у Београду. Циљ ове радионице је био сједињавање културе средине у којој радови настају, са вештинама калиграфије и типографије.
Eлда се бавила типографијом, правећи серију плаката на тему народних загонетки које је Вук сакупљао, користећи слова из књиге »Први српски буквар инока Саве Венеција 1597«. Фотографије које је користила на плакатима су направљене у Тршићу, а слова на њима су слагана тако да се кроз игру може претпоставити решење загонетке.
Ја сам се, с друге стране, бавила реализацијом радова изведених различитим калиграфским техникама и ћириличним рукописима, на основу претходно одабраних народних брзалица које је прикупио Вук Стефановић Караџић. Дела су настала непосредно и спонтано, у директном додиру са местом, доводећи у везу природу, вештину калиграфије и мисао народа.
Смештени у центру самог Тршића, имали смо прилику да се упознамо са окружењем и богатством културе и природе на једном месту. Радило се у току целог дана, по потреби и инспирацији, а рад се углавном изводио у природи, на местима која су највише погодовала за то. Долазивши у везу са туристима који посећују овај крај, а истовремено са локалним становништвом, добија се утисак места које непрестано циркулише. Водећи се тиме, сматрала сам да би ваљало вратити у употребу народне брзалице, које су данас махом заборављене. Оне су одраз динамичности и непрестане игре, језичких заврзлама и грешака. Брзина њиховог изговора и грешке које се јављају приликом понављања, узете су као инспирација за експерименталну калиграфију којом сам се бавила свих седам дана радионице. У употреби су се нашли различити материјали и ћирилична писма која су послужила као основа радова. Боје су углавном »земљане« и мирне, док је динамичност исказана кроз експресију игре словних облика. Други елемент свих радова представља онај »читљиви« део, ћирилица у форми уставног брзописа која такође асоцира на почетну идеју.
На тај начин, радови спајају народну традицију и уметност на један савремен начин, суштински их приближују данашњем времену, а истовремено обраћају пажњу на прошло.
Целина типографских и калиграфских радова је уобличена крајњом изложбом и презентацијом у Галерији Вукове спомен школе, а део финализованих радова је поклон Музеју писма и калиграфије у Тршићу.
Учеснице радионице:
- Марија Рњак
студент мастер студија
модул Графика и књига - Елда Станковић
студент мастер студија
модул Графички дизајн